Tag Archives: Kosovo

Во Косово се ваделе органи – јавно призна еден од обвинетите

Еден од деветмината обвинети за нелегална трговија со органи во клиниката „Медикус“ на Косово, денеска се изјасни за виновен за нелегални медицински активности. Дритон Јиљта, кому му се суди за нелегална тровија со органи, признал дека е виновен по обвинението, во кое се товари за злоупотреба на службената должност и нелегална медицинска активност. Неговото признание […]

______________________________________________________________________________________________________

Трета ноќ по ред Косовските Срби го блокираат Јариње

Кососвките Срби трет пат по ред го блокираат граничниот премин Јариње меѓу Србија и Косово.

______________________________________________________________________________________________________

Две жени, еден маж и дванаесет деца, идеален брак без кавги и љубомора

Семејството на Агим Османи избегало од Косово пред 13 години и сега го сочинуваат 15 членови, дванаесет деца Агим и неговите две жени.

______________________________________________________________________________________________________

Косовски Албанци војуваат заедно со сиријските бунтовници

Наман Демоли од Приштина кој минатата недела загина во борбите против силите на претседателот Башар Ал Асад не е единствениот Албанец кој учествувал во борбите во Сирија на страната на бунтовниците, пишува дневникот Коха диторе, пренесува порталот Тројка.рс.

______________________________________________________________________________________________________

Нови докази за злочините на УЧК

Премиерот Ивица Дачиќ во разговор со обвинителот Клинт Вилијамс, изјавил дека Владата на Србија ќе ја даде целосната поддршка, како би се расветлиле сите злочини на Косово и Метохија.

______________________________________________________________________________________________________

Ако го побараат Косово, не сакаме во Европа – дециден српскиот претседател

Српскиот претседател Томислав Николиќ изјави дека ако Брисел официјално постави услов „Европа или Косово“, Србија ќе се откаже од европскиот пат.

______________________________________________________________________________________________________

Тежок животот во Косово – по се се најлоши на Балканот

Косово е на првото место во регионот по негативни економски и социјални текови. Платите и пензиите се најниски, бројот на невработени е најголем, а цените на основните производи се приближуваат на европските.

______________________________________________________________________________________________________

Командант Љирим Јакупи – Наци на слобода, судот во Косово рекол не е виновен

Судот во Гнилање го ослободил осомничениот за тероризам Љирим Јакупи викан “нациста”. Беше осомничен за терористички напад на полицијата кај Бујановац 2003, а добро и е познат и на Македонија за дела сторени кај нас.

______________________________________________________________________________________________________

Тачи: Ако се подели Косово – ќе се поделат уште 6 држави

Поделбата на Косово ќе значи промена на границите за најмалку уште шест држави, изјави  премиерот на Косово Хашим Тачи за Associated Press.

______________________________________________________________________________________________________

“Падна” еден од шефовите на косовската мафија

Еден од шефовите на косовската мафија, Енвер Сикирач е уапсен во Косово. Потерницата по него беше распишана за убиство на полицаец, организиран криминал…. Секирач претходно се криел во Ирска.

______________________________________________________________________________________________________

Во игра две опции за северот на Косово

Идејата да Србите на северот на Косово, кои одбиваат да се интегрираат во косовскиот систем, да им се понуди локална самоуправа, додека за безбедноста да се грижат безбедносните структури на ЕУЛЕКС и КФОР, е новата идеја со која што би можела да настапи Европската заедница како би го решила прашањето со Косово.

______________________________________________________________________________________________________

Органс Воч: Клиниката Медикус е само мал дел од светскиот ланец на трговија со органи

Клиниката која што ја поврзуваат со обвинувањата за трговија со органи на Косово, била само дел од поширока меѓународна организација која се занимава со трговија со органи, тврди во разговор за BIRN Ненси Шепер – Хјуз директоркана “Organs voc”.

______________________________________________________________________________________________________

Може да го извадил срцето на мојот брат – Сестра на исчезнато момче за сведокот на УЧК

  ,,Ужасно ми беше додека ја гледав снимката. Ние со години знаеме какви зла се случуваа на северот на Косово, но сите молчеа. Тоа момче, на кого овој човек му го извадил срцето додека сеуште чукало може да е и мојот брат, сигурно е нечиј син, брат, на сите оние 512 исчезнати за кои сеуште […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Сведок го опишува вадењето на органи на Косово – ме молеше да не го сечам, плачеше – срцето чукаше кога му го извадив

Припадник на УЧК-  кога му го извадив срцето на србинот тоа уште чукаше- човекот ме молеше да не го сечам и плачеше на цел глас

______________________________________________________________________________________________________

Косово без надгледувачи

Остана уште една поддршка на цивилната мисија Еулекс и неколку војници на Кфор на Косово.

______________________________________________________________________________________________________

Во ЖИВО – емисија со заштитениот сведок за трговијата со органи на Косово

Во овој момент на РТС се емитува специјална емисија во која се емитува сведоштвото на заштитениот сведок за нелегалната трговија со органи на Косово. Објаснува во детали како од 20 годишно живо момче извадиле срце.

______________________________________________________________________________________________________

Македонските стрипаџии го освојуваат Балканот

Од вкупно петнаесет официјални гости дури четворица беа од Македонија што нашите автори ги прави побројни и од оние косовските.

______________________________________________________________________________________________________

Постои сведок за шверцот со органи во Косово

Српското правосудство објави дека има сведок кој потврдил дека и тој бил вмешан во трговија со органи од српски граѓани за време на конфликтот во Косово, за што се обвинети косовски бунтовници, објави во неделата Франс прес .

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1