“Падна” еден од шефовите на косовската мафија


Еден од шефовите на косовската мафија, Енвер Сикирач е уапсен во Косово. Потерницата по него беше распишана за убиство на полицаец, организиран криминал…. Секирач претходно се криел во Ирска.

Енвер Секирач, или “шефот над шефовите” на косовската мафија уапсен е во Косово по долгогодишна потрага по него во која биле вклучени и ирската полиција и интерпол.

“Секирач се предал доброволно. А ќе биде испрашан од специјалниот обвинител на Еулекс ,, потврдила портпаролката на Еулекс, Ирина Гудељевиќ.

Покрај шефот уапсени биле и Агрон Емини и Шпенд Бобај , кои се дел од неговата криминална банда.

УНМИК потерницата за Секирач ја распишал во 2007. годинс по убиството на полицаец во Приштина, а на терет му се ставаат и дела како трговија со луѓе, кражби, организиран криминал.

Tags: ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1