Во ЖИВО – емисија со заштитениот сведок за трговијата со органи на Косово


Во овој момент на РТС се емитува специјална емисија во која се емитува сведоштвото на заштитениот сведок за нелегалната трговија со органи на Косово. Објаснува во детали како од 20 годишно живо момче извадиле срце.

Постои еден човек кој е подготвен да сведочи за медицинската процедура која обично се правела во северниот дел на Албанија, а се однесува на трговијата со органи од киднапирани српски државјани за време на конфликтот 1998-1999 година меѓу косовските етнички бунтовници и српската војска“, изјавил српскиот главен тужител за воени злосторства Владимир Вукчевиќ.
Тој изјавил дека најмалку еднаш присуствувал на операција со отстранување на органи. “Во детали ни опиша како го отстранувале срцевиот мускул на еден српски заложник во местото Куекс во северна Албанија.

Во живо на интернет може да ја следите емисијата ОВДЕ

Tags: , , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1