Патека за слепи ќе се гради во Скопје


 

Од Градежниот факултет па се до Сојузот на слепите лица зад Универзална ќе се изгради патека за слепи лица.

Дактилната патека ќе биде релјефна со вдлабнатини, со чија помош слепите граѓани полесно ќе се движат

Патеката ќе ја градат Паркинзи на општина Центар. Од Центар најавуваат и други слични проекти.

Воведени се и картички за припејд-плаќање на паркинг, чини 350 денари, а се добива 100 денари бонус.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1