Tag Archives: skopje

Од Скопје до 6 европски градови за 9 евра – еве каде

Нискобуџетната унгарска авиокомпанија „Виз Ер“ од недела почнува со летови од Скопје до шест европски дестинации, со субвенции од македонската Влада.

______________________________________________________________________________________________________

Ќе се стави 160.000 евра вреден рингишпил на плоштад

Во јануари, вртелешка ќе биде поставена пред зградата на МЕПСО на плоштадот Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Бела ноќ – програма

Што, каде и кога – ќе се случува на ,,Бела ноќ,,

______________________________________________________________________________________________________

Втор обид да се најде некој да го гради Луна-паркот

Првиот јавен повик за изградба на нов луна парк кој беше објавен во март пропадна, сега се распиша втор повик.

______________________________________________________________________________________________________

За ,,Бела Ноќ,, бесплатни автобуси до Центар

Благодарение на Јавното сообраќајно претпријатие, во сабота по 19, превозот во сите автобуси кои гравитираат кон центарот на Скопје, ќе биде бесплатен!

______________________________________________________________________________________________________

Фото: ФИЌО со дипломатски таблички во Скопје

 ,, без комплекси за големината и марката на автомобилот што се вози,,

______________________________________________________________________________________________________

Во сабота журка цела ноќ – Бела ноќ во Скопје

По шети пат манифестацијата „Бела ноќ“ во Скопје. На 6 октомври, Сабота се ќе работи цела ноќ. Кафулиња, ресторани, а низ целиот град ќе се одржуваат перформанси на неколку локации.

______________________________________________________________________________________________________

Ако сакате ноќе во Зоолошка градина ќе платите 50 евра

Откако беше објавена веста дека сите услови се исполнети за зоолошката градина во Скопје да работи и ноќе, стигнува и веста колку ќе чини тоа задоволство.

______________________________________________________________________________________________________

Засилено полициското обезбедување пред грчката амбасада во Скопје

Грчката амбасада во Скопје е под засилено полициско обезбедување, откако беше објавена информцијата дека Александар Самараџиев им подлегнал на повредите во болницата во Солун, по претепувањето од страна на грчките неонацисти на парламентарната партија Златна Зора.

______________________________________________________________________________________________________

Скопската Зоолошка градина ќе работи и ноќе

Има ново осветлување, нов систем за видео надзор, Зоолошката градина во Скопје ги исполни сите услови за да почне да работи и ноќе.

______________________________________________________________________________________________________

По 21 часот бесплатен паркинг во Скопје – нови измени

Од понеделник се менува работното време на паркинзите на ЈП Градски паркинг во Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Икеа конечно во Македонија – со продавница на саем?

  Според информациите Икеа доаѓа во Македонија преку турска компанија. Турската компанија Туркмол влезе на Скопски саем, а тоа отвара можност за доаѓање и на шведскиот бренд Икеа бидејќи токму оваа турска компанија е застапник за овој бренд за југоситочна Европа.

______________________________________________________________________________________________________

Грабеж на Филолошкиот факултет – зголемени цените

Студенти од Филолошкиот факултет реагираат. Факултетот донел нови правила за студирање, за кои студентите обвинуваат дека ќе им ја зголеми цената на студирањето.

______________________________________________________________________________________________________

Кал бенд на „Скопје Плех фестивал 2012“

Српскиот рок енд рома Кал бенд ќе настапи на престојниот фестивал „Скопје Плех фестивал 2012“ што ќе се одржи во петок, на 14 септември на градска плажа „Камен Мост“.

______________________________________________________________________________________________________

Скопје City Mall ќе се отвори на 4 октомври

Иако на терен сеуште траат градежните работи надлежните во Skopje City Mall ја потврдија информацијата дека трговскиот дефинитивно ќе се отвори на 4 октомври.

______________________________________________________________________________________________________

За ќеиф на душата Скопје Плех Фестивал 2012

За првпат во историјата на фестивалско Скопје се организира фестивал на традиционалната(чалгии, тамбури), плех оркестарската и модерната музика како и фузијата меѓу нив која неколкугодинешни учесници на фестивалот ја довеле до перфекција.

______________________________________________________________________________________________________

Патека за слепи ќе се гради во Скопје

  Од Градежниот факултет па се до Сојузот на слепите лица зад Универзална ќе се изгради патека за слепи лица.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Хорор матично – Дупки, искршени столови, валкани завеси, клими од среден век

Иако целиот град ни свети од бронза, статуи, нови згради жално но и трагично е што младоженците во Скопје се уште се венчаваат во ХОРОР МАТИЧНО.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1