Tag Archives: skopje

Во делови од Скопје исчезнаа македонските знамињата поставени за Денот на независноста

Непознат сторител вчера, на Денот на независноста на Република Македонија ги отстранил македонските знамиња од улицата „Александар Урдаревски“.

______________________________________________________________________________________________________

Крадец се офајдил во Скопје – успеал да ги обие сефовите во стан

Околу 70.000 евра вкупно успеал да украде крадец од стан во Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

За 8 септември бесплатно со воз до Скопје

Сите железнички линии на Денот на независноста 8 Септември и на 9 септември по полноќ ќе биде бесплатен, соопштија од Македонски железници.

______________________________________________________________________________________________________

Цените на становите во Скопје ќе паѓаат

Цената на становите во Скопје оваа година се намали за 2%  а според познавачите цените уште ќе одат надолу.

______________________________________________________________________________________________________

Внимавајте – дете добило алергија на раце од кинески пластелин во Скопје

Дете добило црвенило по рацете, откако си играло неколку часа со кинескиот пластелин купен во една книжарница во Скопје. Лекарите им рекле на родителите дека често има случаи на поблаги кожни алергии, посебно кога се во прашање кинеските играчки.

______________________________________________________________________________________________________

Скопјанка добила труднички болки и се породила на улица кај олимписки базен

40-годишна жена додека минувала крај Олимписки Базен во центарот на Скопје добила труднички болки. Се се случувало многу брзо и таа сама се породила на тревникот пред базенот, јавува Сител.

______________________________________________________________________________________________________

Јохан Тарчуловски е во Скопје – Фото

  Јохан Тарчуловски е во Кисела Вода. Ова беше објавено пред половина час на фејсбук профилот на Јохан Тарчуловски, и предизвика лавина од коментари и прашања.

______________________________________________________________________________________________________

Ќе се проширува Пластичарската улица

Конечно е во план проект со кој ќе се стави крај на гужвите и сообраќајниот хаос долж пластичарската улица.

______________________________________________________________________________________________________

Циркусот во Скопје до 16 септември

По 3 години пауза, повторно циркус во Скопје. „Сафари“ од Унгарија ќе има престави до 16 септември. Поставен е зад Спортскиот Центар „Борис Трајковски“.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Лени не се секирај што не идеш во Скопје – топ си поминавме со Цеца и Брена

    По откажувањето на концертот на Лени Кравиц во Скопје оваа фотографија се појави на фејсбук. На пост дека Кравиц жали што нема да одржи концерт во Скопје  нашинец во коментар вели 🙂

______________________________________________________________________________________________________

Фото: 3 навивачи на Вардар и полицаец повредени, демолиран воз – ги нападнале 40 насилници

Тројца навивачи се повредени, а демолиран е вагонот откако група од 30 до 40 насилници ги нападнала со камења. Навивачите со воз се враќале од натпревар во Кичево.

______________________________________________________________________________________________________

Ново чудо во Св Димитрија – Икона се ислика врз сликата на Св Илија -Фото

За време на литургија верниците забележале како на една од застаклените икони се појавува светлост која подоцна се отсликала како нов лик – икона врз веќе постоечката. Ова го објави порталот за духовни вредности Премин.

______________________________________________________________________________________________________

,,КРАДЦИ,, АМАН доста беа поскапувања – прв протест во Скопје и Битола

Неколку стотици граѓани вчера се собраа пред зградата на плоштадот Пела да протестираат пред Регулаторната комисија.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: На Жеден сеуште гори – чадот се надвиснува над Скопје

Еве како се гледа пожарот на планината Жеден во близина на Радуша, од Скопје и како чадот од истиот се надвиснува над градот. Пожарот сеуште не е изгаснат. Фото Борислав Стоилковиќ

______________________________________________________________________________________________________

Дел од Скопјани утре без вода

Главниот дефект е на улицата Васил Стефановски, на чие отстранување ќе работат екипи на ЈП „Водовод и Канализација“

______________________________________________________________________________________________________

Возот Скопје – Солун со краток рок на траење!

Возот кој од Скопје тргнуваше секоја сабота во 5.05 часот, од Велес во 06.01, Неготино 06.46, Гевгелија – 07.34, а во Солун пристигнуваше во 10.24 часот (по грчко време) од први септември веќе нема да сообраќа.

______________________________________________________________________________________________________

За влакно избегната авионска несреќа на аеродромот во Скопје

Авионот “ер трактор” кој учествувал во гаснењето на пожарот кај ОКТА на скопскиот аеродром “Александар Велики” слетал буквално на стомак бидејќи пилотот заборавил да ги спушти тркалата, пишува Вечер.

______________________________________________________________________________________________________

Скулптура на Тоше во Скопје

Денеска, во центарот на Скопје, на кејот на реката Вардар поставена е скулптура на тоше Проески.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1