Tag Archives: srbi

Трета ноќ по ред Косовските Срби го блокираат Јариње

Кососвките Срби трет пат по ред го блокираат граничниот премин Јариње меѓу Србија и Косово.

______________________________________________________________________________________________________

Српски хакери го блокирале НАТО

„Мала пажња“ им дале хакери од Србија на компјутерските системи на Алијансата во Брисел, како одмазда за бомбардирањето на Србија од 1999 година. Командниот штаб бил блокиран седум дена.

______________________________________________________________________________________________________

Хрватите и Србите зборуваат ист јазик МАКЕДОНСКИ

Лингвистите од институтот Фрањо Арапович го завршија долгогодишното истражување за јазиците на Јужните Словени. А нивните откритија го демантираат дури и Мирослав Крлежа, објави порталот news-bar.hr 🙂 🙂

______________________________________________________________________________________________________

Mитот падна: Црногорците не се мрзливи – повеќе работат и од Македонците и од Србите

Според резултатите од истражувањето спроведено од сајтот  Makroekonomija.org, во текот на еден работен ден Македонците и Албанците се помалку  продуктивни во однос работниците од Црна Гора кои се потрудољубиви и од Србите.

______________________________________________________________________________________________________

Поради ебола 30 Срби во карантин !!!

„Сите триесетина работници кои работеле на реконструкција на патот во Уганда, во моментов се наоѓаат во главниот град Кампалa и се сместени во карантин“, изјавил Стојан Чолаков, директорот на „Енерџипроект“.

______________________________________________________________________________________________________

Двајца Српски туристи повредени – со автомобил ги удрил охриѓанец додека оделе на плажа

  Изутринава во сообраќајна несреќа во туристичката наслеба Пештани повредени се двајца српски државјани.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1