Џабе полневте резервоари вчера – Цената на нафтата повторно опаѓа


Цената на нафтата денеска бележи пад откако Меѓународната агенција за енергетика наведе дека во наредните 5 години се очекува само скромен раст на глобалната цена на нафтата, пишуваат светските агенции.benzin4

Барел американска лесна нафта за испорака во март на берзата во Њујорк поевтини за 74 центи на 52,12 долари, додека барел северноморска нафта од типот Брент за мартовска испорака на пазарот во Лондон поевтини за 77 центи на 57,57 долари за еден барел, пренесува Франс Прес.

Прогнозите дека дека цените на нафтата од сегашното ниво од 50 до 53 долари ќе се пораснат до 73 долари во 2020 година. Цените на нафтата во јуни надминаа 100 долари за барел, а од тогаш, паднаа за околу 50% во најголем дел поради растот на глобалните резерви во светот и силното производство на нафтени шкрилци во САД.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1