Џиновски леден брег се одвои од Гренланд – ВИДЕО


На 16 јули, џиновско ледено острово со величина од 120 квадртни километри се одвоил од ивицата на петермановиот глечер, еден од најголемите глечери на Гренланд.  

Овој глечер заден пат ,, пукна,, пред две години – во август 2010 а делот кој тогаш се одвои беше со големина колку четири Менхетна.

Одвојувањето на глечерот пред 2 дена го изместило крајот на глечереот према копното каде не бил во последните 150 години, изјавил професорот Andreas Mjunčou, професор на Универзитетот во Далавер.

На ова видео се гледаат промените настанати во изминатите години како последица на глобалното затоплување и зголемувањето на температурата на водата во океаните.

Share Button

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1