Доаѓа хаос во Македонија – викендов големи врнежи од снег


Доаѓа снежна бура  во Македонија, метеролозите најавуваат снежна покривка и до 50 сантиметри. Надлежните во  УХМР велат дека екипите се подготвени за ова снежно невреме. наредните денови времето во  Скопје ќе биде променливо облачно,во сабота ќе има заладување и поинтензивни врнежи кои во текот на денот почнувајќи од север ќе преминуваат во снег.cistenje sneg

До недела наутро насекаде ќе се формира снежна покривка, најмногу на планините во западните делови каде што ќе достигне и над 50 сантиметри нов снег. На повеќето пониски места снежната покривка ќе изнесува од 10 до 20 сантиметри.

Во недела во текот на денот врнежите ќе престануваат. За време на викендот и во понеделник ќе дува и засилен северен ветер.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1