Дојранското Езеро ги поплави плажите и мостовите


Дојран остана без градската плажа, откако езерото стигна до бетонскиот заштитен ѕид, ги поплави плажите и пешачките мостови

– Ова е највисокото ниво во последните 30 години. Порано нивото беше четири метри под нулта кота, а сега изнесува метар и половина над нулта кота – изјавила Блашка Талеска,  која подолг период врши мерење на езерото.

Нивото на Дојранското Езеро се очекува да расте и во наредниот период поради врнежите и топењето на снегот од Беласица.Dojran-9

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1