Досега необјавена снимка: Како Тито зборувал англиски (Видео)


Снимка направена во време на неговата посета на Лондон во 1953 година, при што е опишана средбата со Черчил, што се правел Тито во главниот град на Велика Британија и какви биле мерките на безбедност.

tito brajТоа беше прв пат Маршалот да ја напушти земјата откако расчисти со Комунистичката Русија и тајната служба МИ5 предупреди дека постои страв дека некои ќе сака да му наштети на Тито за време на неговиот престој во Велика Британија.

Во оваа ретка снимка јасно се слуша како Броз зборува англиски:

Исто како и српско-хрватски и англиски зборува многу нејасно. Поточно, тој зборува со акцент – на рускиот изговор.

Наместо “Pipl”, рече “piplj”

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1