Древен саркофаг со шишиња парфем и накит пронајден во Германија


Во римски саркофаг од третиот век, откриен во сегашна западна Германија, покрај скелет на жена, пронајдени се и шишиња со мирисни супстанции, шминка, накит, украсни игли, огледало со сребрена рамка, како и нож со ликот на митскиот херој Херкул, соопшти Музејот за уметност и историја во Бон.

Гробницата со маса од 4,5 тони е откриена меѓу градовите Трир и Келн.

Археолозите го објавиле своето откритие лани, за прво да го истражат целото подрачје.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1