Државата сакаше и моето дете да го убие – потресна исповед на еден татко


Смртта на малата Анастасија и мене ме погоди бидејќи ја изгуби битката со болеста, но и јас како татко на дете кој е дијагностициран исти тумор како и нејзиниот. Со овие зборови Џевад Хаџиевејзовиќ за Блиц ја почна да ја раскажува потресната приказна за неговиот син , државниот Фонд пред неколку години исто како и Анастасија одбиле  да го платат лекувањето неговиот син.

tatko dete bolnoДури и Управниот суд во Крагуевац ја одбиле неговата тужба против Фондот за здравство.Фондот го тужел бидејќи го одбиле неговот дете да замине во странство на протонско зрачење, тоа е единствената терапија за ваквата болест. На оваа терапија малата Анастасија замина во странство но не со помош од Фондот, со големиот притисок на јавноста, Но за жал касно!

Од тој ден кога докторите ми соопштија дека мојот деветогодишен син Дино има тумор, го однесов на операција во земјава и во странство, релкол очајниот татко.

– Собирав пари од пријателим собрав околку 90.000 евра, Дино е опериран неколку пати во Германија. Во вратот во грбот, таму каде што туморот е локализиран, вградени му се метални импланти од предна и задна страна. Сега идеме на контрола на секои шест месеци. Треба да оди на протонско зрачење како на тој начин ќе има помали можности да туморот повторно се вратати., рекол Џевад.

Момчето моментално оди во училиште и е второ одделение.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1