Државен службеник не се појавил на работа 6 години а си земал плата


Шпанскиот државен службеник Хоакин Гарсија е должен да плати казна од 27.000 евра поради тоа што не се појавил на работа „најмалку“ шест години. Неговото отсуство е забележано дури кога требало да му биде врачена наградата за долгогодишната служба, пренеле локалните медиуми.

petok rabotaОвој 69-годишен државен службеник работел на надгледувањето на изградбата на постројките за пречистување на отпадните води, а во меѓувреме се пензионирал.

Гарсија ги демантирал овие наводи и изјавил дека е жртва на малтретирање. Судот донел одлука Гарсија да ја плати казната.

Гарсија добил 37.000 евра една година пред оданочувањето од водоводната компанија во Кадиз.

Износото на изречената казна е еквивалентен на едногодишна плата по оданочувањето, што е најголем износ кој компанијата легално може да си го поврати.

Според сознанијата на судот, наспроти тоа што канцеларијата на директорот на компанијата се наоѓа непосредно преку патот на канцеларијата на Хоакин Гарсија, неговиот шеф со години не го видел на работа.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1