Два земјотреси почуствувани во Македонија


Земјотрес со интензитет од 6,5 степени според Рихтеровата скала во 11:30 часот е регистриран во водите на Егејското Море.

zemjotresЗемјотресот е регисриран на 60 километри јужно од островот Тасос, но поради неговиот интензитет, почувстуван е во повеќе делови на Македонија. Земјотресот се почуствувал во Струмица и траел околу 15 минути.

Втор земјотрес, од 6,8 степени регистрирале сеизмолошките мерни станици на Европската макросеизмичка опсерваторија. Епицентарот повторно е во Егејското Море на шеесетина километри јужно од островот Тасос неколку минути по првиот.

Покрај овој земјотрес, 15 минути подоцна, регистрирани се уште 2 потреси со помал интензитет, односно 5 и 4,3 степени според Рихтеровата скала.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1