Двајца македонски државјани меѓу загинатите во верижниот судар во Србија


Двајца македонски државјани се меѓу загинатите во верижниот судар што се случи денеска на автопатот Белград – Ниш, на потегот меѓу градовите Ќуприја и Јагодина, објави српски „Блиц“.

Покрај македонските државјани, според пишувањето на „Блиц“ загинале и пет пет српски државјани.

Од македонското Министерство за надворешни работи изјавија дека од македонската амбасада во Белград засега немаат никаква официјална потврда од српското МВР за загинати македонски државјани.

Во сообраќајната несреќа, според информациите со кои располага српското Министерство за внатрешни работи, повредени се 27 лица кои се пренесени во болниците во Јагодина и Ќуприја.

Во сообраќајката учествувале 34 возила. Причина за несреќата е густата магла.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1