Дванаесет земји во светот го слават Божик на 7 јануари


Само 12 земји во светот, меѓу кои и Македонија, го слават Божик на 7 јануари. Сите останати го прославуваат овој празник на 25 декември. Македонија и единаесет други земји се води според стариот јулијански календар. Тој, за разлика од грегоријанскиот е поназад за 13 дена.

На листата од 12 земји, освен Македонија се и Србија, Белорусија, Црна Гора, Русија, Казахстан, Етиопија, Израел, Грузија, Молдавија, Еритреја и Египет.

Украина оваа година првпат го прослави Божик на 25 декември.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1