Двоглавиот орел е знак на моето знаме


Вицепремиерот Бујар Османи даде појаснување за неговата фотографија со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на која симболизираат „двоглав орел“. Како што изјавил тој, негово право е да се самоидентификува, затоа државата гарантира слобода на самоидентификација на граѓаните од етничките заедници.

Двоглавниот орел значи порака „јас сум Албанец“. И тоа е знак на идентификација, ако некому пречи дека јас јавно се изјаснувам дека сум Албанец тоа е негов проблем, не мој. Демантирам дека тој знак рефлектира националистички и големоалбански претензии. Кога ќе бидете на Монт Еврест и го правите тој знак, тоа значи дека сте Албанец. Тоа е знак на моето знаме и ако тоа знаме е службено во употреба во Република Македонија и двоглавиот орел е во службена определба и тоа е моето право да се самоидентификувам, изјави денеска Османи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1