Едноставна метода – како да сте сигурни дека од прсканото овошје сте ги измиле отровите


Еден од главните проблеми во конзумирање на овошје и зеленчук е чистење на површината од нечистотија, хемикалии, прашина и други супстанции кои се држат на површината. Само миење со вода пред употреба често не е доволно . Ова е особеноза плодови што тешко се мијат поединечно, како грозје , јагоди, боровинки, и др .

Ова е ефикасно и едноставно решение за овој проблем.

kako-ocistiti-pesticide-limunЗемете голем сад и наполнете го со вода . Во водата, додадете оцет (по можност јаболков) во сооднос од најмалку 1:10 (5 литри вода половина литар оцет). Добро промешајте и ставете овошјето и зеленчукот да отстојат 10-15 минути. Водата треба да биде на собна температура. 

По 10-15 минути, извадете го овошјето или зеленчукот и исплакнете го со чиста вода.

Ќе видите како растворот од вода и оцет е валкан по постапката. Сите хемикалии , пестициди , нечистотија и бактерии ќе останат во неа. За некои видови на овошје како што се јагоди и други расиплива овошја, овој метод ќе се го продолжи нивниот животен век за неколку дена.

Истата течност може да се користи неколку пати во еден ден , по што треба да се истури.

Ако знаете сигурно дека овошјето е прскано – зголемете го износот на оцет во растворот.

Повеќе статии за здравје и природни лекови на – БабинЛек.мк

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1