Ефикасен трик за брзо намалување на големите мозолки на лицето


Треба да излегувате, а едно тврдоглаво мозолче стрчи на вашето лице и никако не се смалува. Секако дека коректорот ќе заврши работа за да се прикрие црвенилото, но отокот и понатаму ќе се познава. Сепак, постои нешто што можете да направите за мозолката да изгледа значително помала и помалку видлива.akne1111

  1. Никако немојте да го чепкате мозолчето. Тоа само ќе го зголеми отокот.
  2. Ставете коцка мраз директно на мозолчето и држете така 1-2 минути.
  3. Избришете ја влагата со памукче за шминка и потоа нежно притиснете со стапче за уши претходно натопено во ацетон. Мозолчето ќе дехидрира и ќе стане помало.
  4. Почекајте неколку минути и дури потоа почнете со шминкање.

Важна напомена: Ацетонот не смеете да го користите во близина на очите. На лицето можете да го нанесете само во „кризни ситуации“ бидејќи во спротивно можете да ја исушите и оштетите вашата кожа.

Кафепауза.мк

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1