ЕГЗЕКУТИРАНА НОВИНАРКА: Подобро е да се изгуби главата од достоинството!


Сириските медиуми информираат дека т.н. Исламска држава ја егзекутира првата жена новинарка која информирала од нивната територија. Извршувањето на егзекуцијата на Рукија Хасан е петто убиство на новинар кој информирал за Исламска држава од октомври минатата година.64721_novinarka-isis_f-1

Рукија Хасан, која на социјалните мрежи пишуваше под псевдоним Нисан Ибрахим, била активистка за Raqqa is Being Slaughtered Silently (RBSS), група која ги открива случаите на кршењето на човековите права во Сирија.
Абу Мухамед, основач RBSS, во саботата на Твитер ги објави последните зборови  на Рукија Хасан:
“Се наоѓам во Рака и примим пораки со смртна закана, а кога џихадистите ќе ме уапсат и убијат, тоа ќе биде во ред, бидејќи тие ќе ми ја отсечат главата. Барем јас ќе го задржам достоинството и тоа е подобро отколку да живеаам со ISIS”.

Taa на еден од последни постови на Фејсбук, се шегуваше со ИСИС како им забранува безжичен интернет во Рака.64720_novinarka_iff

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1