Генијален изум на Србин – Со 44 лименки пиво направил апарат кој му го грее целиот дом


Систем за греење со помош на конзерви функционира така што ладниот воздух влегува низ отворот на панелот, а во добро изолиран систем се загрева сончевиот зрак во лименката, објаснува професор по математика и информатика Дарко Миличевиќ од Парачино, кој направи соларен панел од лименки пива.Darko-Milicevic-TF1-e1451987109819-735x400

Информатичарот и математичарот од Парачино Дарко Миличевиќ (39) верувале или не, од испиени лименки пива, направил соларен панел кој надворешната температура од воздухот од минус пет, на волшебен начин, го загрева на плус 52, колку што толку воздух има во домот.

Панелот е мал затоа што е во прашање експеримент, па нема доволно сила за целосно загревање на собата, но Миличевиќ тврди дека работата „функционира“ па ете идеја како љубителите на пиво амбалажите можат да се искористат паметно.Izrada-panela-naredjane-prazne-limenke-e1451986771873-300x225 POstavljen-panel-na-zidu-kuce-e1451986966603-300x225

„Минатата зима барав на интернет за алтернативни начини за загревање. Најдов многу различни идеи, а ова ми привлече внимание затоа што ми се види мошне едноставна. Купив иверица, стиропор за изолација, боја, силикон… Направив пауза, па проектот траеше неколку месеци додека се не скоцкав како што требаше. Пред зимата имав плоча монтирано на јужниот ѕид во домот затоа што сончевите зраци се најсилни“, вели овој креативен професор.

Системот за греењето со помош на конзерви функционира така што ладниот воздух влегува низ отворот на панелот, а во добро изолиран систем загреваат и лименките со сончевите зраци. Воздухот природно се движи и влегува во домот низ избуешен отвор во ѕидот.TEMEPRATURA-na-mobilnom-minus-pet-a-temp.-vayduha-518-e1451987029665-300x225

„Почнав со работа така што направив рам од иверицата со димензии метар на метар. Така направениот рам од еден квадрат го изолирав сам со стиропор од три сантиметри, со што го заштитив со црна фолија, и направив лежиште за лименките кои сам, ги офарбав во црно. Така силно се загреваат со сончевите зраци. Панелот има 11 лименки и четири реда, така вкупно 44. Не е сакпо затоа што се од материјал најскап за заштита. Тој чини 25000 динари и се става на предната страна за да се топли воздухот. Во трошокот на лименките кои ги испив, овој греен систем чини околу 60 евра, без работа – веди Миличевиќ.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1