Екплозија во нуклеарна централа во Франција


Експлозијата на пареа во француска нуклеарна централа ЕДФ.  Соопштено е дека најмалку двајца луѓе се повредени и се здобиле со изгореници во инцидентот во моќната Fessenheim централа во источна Франција.Локалните официјални лица за АП изјавија дека “пареата од кислород” настанала кога хидроген пероксид дошол во допир со вода во резервоарот.

централата, која ги има најстарите нуклеарни реактори во Франција, е на мета на редовни анти-нуклеарни протести.

противпожарната служба изјави дека околу 50 пожарникари се распоредени, а од
ЕДФ изјавиле дека повредените работници биле “малку,, изгорени преку нивните ракавици”.

Fessenheim е блиску до границите на Франција со Германија и Швајцарија, беше отворена во 1977 година и повлекува вода за ладење од Рајна.

Share Button

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1