Земјотрес 7.9 степени ја погоди Коста Рика – се стравува од цунами


Земјотрес со јачина од 7.9 степени го погоди брегот на Коста Рика. Епицентарот бил на околу 150 километри од главниот град Сан Хозе.

Издадена е тревога за цунами и за Мексико, Бразил, Панама, Никарагва,  Чиле.

Земјотресот освен во Сан Хозе, се почуствувал и во главниот град на Никарагва, Манагви.

Делови на Сан Хозе останаа без струја, а има и оштетувања на зградите. Но нема информации за материјалната штета или жртви.

Share Button

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1