Tag Archives: ZEMJOTRES

(ВИДЕО) Ова се најризичните згради во Скопје за земјотрес – Живеете ли во безбеден објект?

И во Скопје има згради „клацкалици“ кои и на прв поглед се гледа дека не би биле отпорни на силен земјотрес, вели во видео интервјуто за А1он, Михаил Гаревски, поранешен директор на Институт за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија – Скопје (ИЗИИС). Гаревски детално во интервјуто говори за тоа кои згради во Скопје се во […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Се уште има затрупани под урнатините – стравични снимки

Автентични снимки кои неможат да се опишат со збор. Бројот на загинати во двата разорни потреси кои вчера го погодија јужниот дел на Турција и северозападна Сирија порасна на 5.100, а десетици илјади се повредени. Потресите зад себе оставија илјадници луѓе без покрив над главата затоа што се срамнети со земја цели станбени блокови. Спасувачите […]

______________________________________________________________________________________________________

Ќе ви се скрши срцето – Татко ја држи раката на мртвата 15-годишна ќерка затрупана под урнатините

Бројот на загинати во двата разорни потреси кои вчера го погодија јужниот дел на Турција и северозападна Сирија порасна на 5.100, а десетици илјади се повредени. Една од најпотресните фотографии стигна од уништениот град Караманмарас. Масут Ханцер ја држи за рака својата 15-годишна ќерка. Таа лежи мртва на кревет, затрупана под урнатините.

______________________________________________________________________________________________________

Земјотрес на Средниот Запад може да направи нуклеарен пекол

Научниците предупредуваат дека поголем земјотрес на Нов Мадрид во САД, не само што ќе уништи поголем дел од инфрастуктурата во Средниот Запад во оваа земја, туку и ќе го осолободи и пртитсокот од радиоактивниот пекол, илјадници пати посилен и полош од оној на јапонската катастрофа Фукушима.

______________________________________________________________________________________________________

Може ли силен земјотрес во Иран да предизвика земјотрес и на Балканот?

Големи земјотреси во некои делови од светот, можат да предизвикаат потреси и на други места, ширум планетава, тврдат во извештаите американски научници за новото истражување кое го спровеле за Универзитетот Беркли од Геолошкиот преглед на САД (USGS).

______________________________________________________________________________________________________

Земјотрес од 7.1 ја стресе Колумбија

Силен земјотрес од 7.1 степни по Рихтер ја стресе југозападна Колумбија околу 11.30 часот по локално време, на длабочина од 167 километри, со епицентар во близина на Ла Вега.

______________________________________________________________________________________________________

Не ги убивајте лебарките, може да ви го спасат животот! (Видео)

Конечно и тие да бидат за нешто корисни, кошмарот на секоја домаќинка – лебарките. Најновите истражувања велат овие гадинки се можеби најголемото откритие во методите за справување со кризи предизвикани од земјотреси, пожари, хемиски напади.

______________________________________________________________________________________________________

Кревет отпорен на земјотрес- може да издржи 65 тони

Јапонската компанија „Shinkosanqyo“ го исфрли на пазарот својот нов изум, кревет отпорен на земјотрес, кои може да издржи 65 тони рушевини.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Силен земјотрес во Кина – најмалку 50 загинати

Најмалку 50 лица загинаа, а 150 се повредени во неколку земјотреси што ја погодија југозападна Кина. Најсилниот земјотрес бил 5,7 степени според Рихтер.

______________________________________________________________________________________________________

Земјотрес 7.9 степени ја погоди Коста Рика – се стравува од цунами

Земјотрес со јачина од 7.9 степени го погоди брегот на Коста Рика. Епицентарот бил на околу 150 километри од главниот град Сан Хозе.

______________________________________________________________________________________________________

Земјотрес во Македонија – епицентар близу Струмица

  Попладнево околу земјотрес со интензитет од 3,6 степени почуствуван во Македонија. Според сеизмолозите епицентарот бил источно од Струмица.

______________________________________________________________________________________________________

7.4 степени земјотрес во Ел Салвадор – тревога за цунами во 7 држави

  Земјотрес со магнитуда-7.4 го погоди брегот на Ел Салвадор. Издадена е и тревога за цунами.

______________________________________________________________________________________________________

Земјотрес на Закинтос

Земјотрес со јачина од 4.4 степени по Рихтер го погодил грчкиот остров Закинтос. За сега нема информации за повредени или материјална штета.

______________________________________________________________________________________________________

Најмалку 40 лица загинаа, 400 се повредени во силен земјотрес во Иран

Два силни земјотреси го погодина северозападот на Иран. Големи оштетувања, најмалку 40 загинати и над 400 повредени, изајви шефот на иранската служба за вонредни ситуации Голамрез Масуми.

______________________________________________________________________________________________________

БиХ повторно се тресе. Земјотрес од 4,6 степени го погоди Гламоч

Во изминатите шест дена, Босна и Херцеговина 16 пати беше погодена од земјотреси. Последниот, со интензитет од 4,6 степени по Рихтер , се случи вчера вечер, а епицентарот на земјотресот е регистриран 15 километри југозападно од градот Гламоч.

______________________________________________________________________________________________________

Куќите во иднина ќе го менувале обликот за да преживеат земјотрес

Како би изгледале нашите домови во иднина? Замислете го вашиот дом да биде изграден од еластичен материјал и при секој земјотрес, ѕидовите да се поместуваат заедно со земјата.

______________________________________________________________________________________________________

Земјотрес 4,7 степени во Босна

Според информациите на Европско Медитеранскиот истражувачки центар (EMSC) земјотрес со јачина од 4,7 ја погодил Босна и Херцеговин во  01:12 по полноќ.

______________________________________________________________________________________________________

Тресење, татнеж, лелеци – 20 секунди го претворија Скопје во пепел – Што се загуби градот во земјотресот

Скопје – 26 јули 1963i година – топло јулското утро меѓу 35 и 40 степени – 5 часот и 17 минути, тресење и татнеж.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1