Archive by Author

“еBay“ забрани продажба на напивки за магии, молитви и чудесно лечење

Можеби до сега баравте магична напивка што ќе го натера партнерот или симпатијата да се вљуби во вас? Или пак можеби сакавте магија за да се одмаздите некому, да го истерате демонот? Сето тоа до сега се продаваше на “еBay“, но од септември стартува забрана.

______________________________________________________________________________________________________

Лудо Видео: Облечени како ѓаволи, ги прескокнуваат бебињата, за да ги исчистат од гревови

Шпанија исто како и нашиот Балкан, врие од бизарни пагански обичаи кои се разликуваат од село до село.

______________________________________________________________________________________________________

Борба против проституција во Барселона! Казни за клиентите од 3.000 евра

Казни за клиентите од 1.000 до 3.000 евра, и санкции за проститутките од 100 до 750 доколку бидат фатени на дело и тоа во близина на училиште.

______________________________________________________________________________________________________

Трагедија во Земун: Момче се самоуби пред другарите

Малолетникот Б.К кој имал само 15 години, вчера вечер се самоуби, скокајќи од зграда, пред очите на неговите другари.

______________________________________________________________________________________________________

Српски хомосексуалец го монтираше Путин! Фотографијата го заобиколи светот

“Многу сум горд што мојата фотографија стана симбол на протест против Владимир Путин во ослободувањето на женскиот панк бенд “Pussy Riot“, напишал авторот на фотомонтажата, Предраг Аздејковиќ на својот блог.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Чудовиштето од Лох Нес има сестра во Норвешка?

Тројца мажи кои летале, набљудувајќи го езерото Хорниндалсвтнет во Норвешка, забележале суштество кое наликува на Неси од Шкотска.

______________________________________________________________________________________________________

Жолчката од јајцето – штетна за артериите

Холестеролот во жолчката од јајцето може да има исто негативно влијание за крвните садови (артерии) како и димот од цигарите. Ова се разултатите од последното истражување кое го спроведе група канадски научници, а беа објавени во спiсанието “Atherosclerosis“.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Бил Гејтс нуди нов пристап кон тоалетните школки

Ова не се тоалетни школки на кои сме навикнале. Овие освен основната функција имаат и многу други кои се полезни и интересни.

______________________________________________________________________________________________________

И мажите ги мачи климакс

Природен пад на тестостерон, несоница, умор, импотенција, депресија…..ова се дел од симптомите кои ги мачат мажите над 50 години.

______________________________________________________________________________________________________

Апсете ме веднаш!!! Норвешкиот затвор – најубав на светот

Норвешка е позната по својот либерален затворски систем, но ниту на најоптимистичниот криминалец не би му текнало дека тоа е место каде може да се ужива. Еден таков рајски затвор постои на норвешкиот остров Бастој.

______________________________________________________________________________________________________

Британија не го дава Асанж, иако Еквадор му даде политички азил

Основачот на “WikiLeaks“, Џулијан Асанж нема да може да ја напушти еквадорската амбасада во Лондон, иако државата му одобри азил. Властите нема да упаднат во амбасадата, но ќе има тензија меѓу Асанж и Лондон.

______________________________________________________________________________________________________

Три мртви тела во автомобил во Ниш – ги убил жената и детето па се самоубил

Три безживотни тела денеска беа пронајдени во автомобил “застава 101“ покрај патот за Каменички вис кај Ниш, соопшти тамошната полиција.

______________________________________________________________________________________________________

Пад на продажбата на мобилни телефони, раст за “smart phone“

Продажбата на мобилни телефони во светот, во вториот квартал од годината, забележа пад од 2,3 отсто во споредба со истиот период минатата година.

______________________________________________________________________________________________________

Лажењето е опасно по здравјето

Постојаното лажење може да влијае лошо на вашето здравје, покажаа резултатите од истражувањето, презентирано на овогодишната конвенција на Американското психолошко здружение во Вашингтон.

______________________________________________________________________________________________________

Хемикалијата “Триклосан“ во сапунот, повеќе штетна отколку корисна

“Триклосан“ антибактериската состојка која е присутна во голем бриј производи за лична хигиена како течните сапуни, пастите за заби и дезодорансите, би можела да му нанесе повеќе штета, отколку корист на човечкиот организам, покажуваат резултатите од новите истражувања.

______________________________________________________________________________________________________

Шакопи -најбогато индијанско племе: Заработуваат милион долари годишно од казина

Во најбогатото индијанско племе во Америка, 99,2 отсто од луѓето се регистирани како невработени, гордо изјавил поглаварот на племето Шакопи, Стенли Р.Кукс. За тоа едноставно нема потреба, затоа што секој припадник на племето, а ги има вкупно 480, прима повеќе од милион долари годишно.

______________________________________________________________________________________________________

Во Бугарија ќе го “поплукаат“ бебето, во Монголија го дојат најмалку две години

Кога ќе се роди бебе на сите краеви на светот чувството е исто, владее неопислива среќа. За разлика од чувствата пак, обичаите, исхраната и негата по раѓањето на бебето се различни.

______________________________________________________________________________________________________

Асанж доби азил во Еквадор

Еквадор му даде политички азил на Џулијан Асанж. Основачот на “WikiLeaks“ се наоѓа во еквадорската амбасада во Лондон од 19-ти јуни, откако официјално побара азил.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1