Archive by Author

Вонземјани го натерале да ја ограби мајка му и да дели на бездомниците!?!

Џон Мајкл Кирби кој има 29 години и живее од Тисајд, тврди дека ја ограбил мајка си,  затоа што добил наредба од вонземјани.

______________________________________________________________________________________________________

Пијте вода за да ја смирите главоболката

Се чини дека научниците пронајдоа ефикасен начин за смирување на непријатните главоболки. Доколку патите од силни болки во главата, оставете или намалете ги таблетите и пијте вода.

______________________________________________________________________________________________________

8 год дете “Робин Худ“ – украл пари и ги делел на улица

Осумгодишното момче И.П  од Будва и призна на полицијата дека во изминатите четири дена украл 2.000 евра во Сутоморе, а потоа сите пари ги раздавал на непознати на улица.

______________________________________________________________________________________________________

“Google“, “Facebook“ и “YouTube“ најпосетувани сајтови и оваа година

Постои ли некој сајт кој го вклучувате, веднаш штом ќе се конектирате на интернет и никогаш не го прескокувате?  Веројатно имате барем неколку милиони истомисленици за барем еден од нив.

______________________________________________________________________________________________________

Има само шест години и работа од соништата

Не е важно колку години имате. Важно е да имате одлични идеи и да бидете амбициозни. Звучи необично, но на еден шестгодишник му се исполни желбата да работи .

______________________________________________________________________________________________________

Над 4,8 милиони млади инфицирани од ХИВ, две третини се девојки

Околу 4,8 милиони млади луѓе во светот,  на возрзаст помеѓу 15 и 24 години се инфицирани со ХИВ, а дури две третини од нив се жени, соопштено е на Меѓународната конференција за СИДА во Вашингтон.

______________________________________________________________________________________________________

Норвешката полиција можела да го спречи Брejвик многу порано

Норвешката полиција можеше да интервенира многу порано. Таа можела веднаш по фрлената бомба во Осло, да го фати масовниот убиец  Андерс Бехринг Брејвик и тој да не стигне до островот Утоја.

______________________________________________________________________________________________________

Живееме во ера на пластика – сами си го уништуваме здравјето!!!

Пластиката е нераздвоен дел од нашето секојдневие. Секој ден децата си играат со пластични играчки, насекаде фрламе платични ќеси, пиеме вода од пластини шишиња, ставаме кациги од пластика, па дури и мобилните телефони се пластични.

______________________________________________________________________________________________________

Нови мистерии на Марс – откриени тектонски плочи

Долго време научниците сметаа дека тектонски плочи не постојат на ниедно друго место во соларниот систем, освен на Земјата. 

______________________________________________________________________________________________________

Главни причини за крварење меѓу два циклуса

На многу жени им се случило на долната облека да забележат капка крв, иако не е време на циклус. Науката вели дека има четири најчести причини, зошто жените крварат помеѓу два циклуса.

______________________________________________________________________________________________________

Понеделник на сите ни паѓа тешко, особено ако шефот е строг или некомпетентен

На повеќето вработени, понеделник им “паѓа“ прилично тешко, пособно ако шефот е лош или строг. Уште потешко им паѓа на оние на кои шефот им е некомпетентен. А, ги има и такви.

______________________________________________________________________________________________________

Хаос на италијанските аеродроми, патниците заглавени на терминалите

Италијанската компанија “Винд Џет“, која е во сериозни финансиски проблеми, ги суспендираше сите свои летови и стотици патници останаа блокирани на аеродромите.

______________________________________________________________________________________________________

Сообраќајките со автобус , секојдневие на Индија. Најмалку 39 загинати

Најмалку 39 лица загинаа откако автобусот со кој се возеле завршил во една клисура во западна Индија, во државата Химачал Прадеш.

______________________________________________________________________________________________________

Лосионот од јагоди штити од УВ зраци

Откако повеќе видови на овошје беа тестирани со цел да се открие кое најмногу штити од штетните УВ зраци, открено е дека најдобар заштитник се јагодите.

______________________________________________________________________________________________________

Британец на лото доби рекордни 190 милиони евра

Британец стана сопственик на 190 милиони евра откако неговиот тикет беше извлечен  од Европската лотарија.

______________________________________________________________________________________________________

САД: Хезболах може да ја нападне Европа во секој момент

 САД предупредупредува дека либанско – шиитско движење Хезболах, може да изврши напад  во Европа или на друго место во светот, во секој момент.

______________________________________________________________________________________________________

Седум работи што ќе ве направат посреќни

Ако сте во потрага по среќа, а сигурно сте,  добра околност е тоа што истражувачите открија повеќе фатори, од гени па се лични карактеристики, кои влијаат на благосостојбата.

______________________________________________________________________________________________________

Вонредна состојба: Гори Света Гора, пожарот се доближи до Хиландар

Света Гора веќе трет ден е во пламен. Големиот пожар дојде на три километри оддалеченост од  Хиландар и грчкиот премиер, Антонис Самарас,  прогласи вонредна состојба.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1