Видео: Силен земјотрес во Кина – најмалку 50 загинати


Најмалку 50 лица загинаа, а 150 се повредени во неколку земјотреси што ја погодија југозападна Кина. Најсилниот земјотрес бил 5,7 степени според Рихтер.

погодени се провинциите Јунан и Гуејџоу,  а оштетени се повеќе од 20 илјади домови. Поради големиот број потреси кој следеле евакуирани се околу 100 илјади луѓе.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1