Албанците ќе бараат нов устав


Вицепремиерот Муса Џафери, кој важи за десна рака на Али Ахмети, во интервју за телевизијата Алсат М изјави дека ако се донесе законот за бранителите, Албанците ќе бараат нов устав на Македонија.

„Ако се донесе законот за бранители кој би бил моноетнички тоа ќе биде најлошиот тест и истовремено најголемиот предизвик за Охридскиот ракмовен договор, што значи ќе се отворат многу теми како на пример актуелниот устав на државата, односно Албанците ќе бараат нов Устав. И се тоа ќе отвори уште потешки теми, изјави Џафери во интервјуто за Алсат.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1