Tag Archives: kina

Како авион: Кинески супербрз воз поминува 2.300 километри за само 8 часа – Видео

Во Народна Република Кина денеска, на роденденот на починатиот лидер Мао Цетунг, пуштена е во сообраќај најдолгата линија на супербрз воз во светот, која ќе ги поврзува Пекинг и Гуангџу на југот од земјата.

______________________________________________________________________________________________________

Вистинска слика за љубовта

Еден пар од Кина конечно ја направи својата венчална фотографија по дури девет децении брак.

______________________________________________________________________________________________________

Строго контролирани играчки

Владата во Пекинг донела одлука продавниците за играчки да го регистрираат идентитетот на лицата кои од нив ќе купат хеликоптери и авиони со далечинско управување, а ова е една од мерките за претпазливост пред 18 конгрес на Комунистичката партија во Кина.

______________________________________________________________________________________________________

Кина на врвот на светот со помош на интернет

Кина триумфираше над САД како најголемиот светски интернет корисник.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Кинези протестираат против Јапонија со грабеж во јапонските фабрики – на мета и Панасоник и Канон

Панасоник го прекина производството во своите погони откако толпа демонстранти ја нападнаа фабриката. Престана со работа поради безбедност и Канон.

______________________________________________________________________________________________________

Златната рута на Кина поцрвене – никој не знае од што поцрвенуваат реките

За река која ја нарекуваат „златна рута“, црвена е чудна боја да се види. Но, сепак токму тоа се случува со Јангце, а никој не знае зашто.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Силен земјотрес во Кина – најмалку 50 загинати

Најмалку 50 лица загинаа, а 150 се повредени во неколку земјотреси што ја погодија југозападна Кина. Најсилниот земјотрес бил 5,7 степени според Рихтер.

______________________________________________________________________________________________________

Во Кина, паѓаат мостови, власта ги обвинува возачите

Отворањето на мостот Yangmingtan во градот Харбин во североисточниот дел на Кина, во ноември минатата година, кога беше отворен локалните власти го поздравија како проект со врвен успех.

______________________________________________________________________________________________________

Кина воведува патриотизам како предмет во училиштата

Тројца ученици од Хонг Конг започнале штрајк со глад против владиниот план во наставата да се воведе кинески патриотизам соопштиле активистите.

______________________________________________________________________________________________________

Изум – Испринтајте разгледница со мирисот на храната која ја јадете (Фото)

  Генијален изум на студентка од Кина. Новиот уред е компбинација од принтер, фотоапарат и патент за извлекување на мирис.

______________________________________________________________________________________________________

Немате работа? Одете во Кина вработуваат директори без квалификации само ако се белци

Кинезите многу добро плаќале луѓе без никакво искуство кои треба да глумат бизнисмени и директори во кинеска фирма.

______________________________________________________________________________________________________

Измама – жената на кинескиот политичар платила двојничка да лежи место неа

Експерти користејќи специјален софтвер утврдиле дека жената во судницата не е Гу Каилаи. Претпоставките на медиумите се дека Гу се договорила со Комунистичката партија својата казна да ја издржува во куќен притвор, а нејзината „двојничка“ да лежи в затвор.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Го убила 4 год внук зошто се скарала со сестра и – сакала да се фрли од зграда, но ја спасиле

Се скарала со сестра си, па и го убила четиригодишниот син. Откако го усмртила неговото мало тело го фрлила од покривот на зградата.

______________________________________________________________________________________________________

Како му успеа ова? Дете си ја заглави главата во ограда – Видео

Mомче од Кина ја заглавило главата во отвор на бетонска тераса и поради паника не можел да ја извади главата. Плачел на целиот глас, а околку него се собрале луѓе кои не знаеле како да му помогнат.

______________________________________________________________________________________________________

Најубавата жена на светот во 2012

Денес Yu Wen Xia од Кина, беше избрана за најубава девојка на светот. Ова е вторпат девојка од Кина да ја понесе круната на својата глава со титула за најубава девојка.

______________________________________________________________________________________________________

Пајак живеел во увото на Кинескиња! Фото

Увото на една Кинескиња било дом на пајак цели 5 дена.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Кинез освои сребро и плачеше оти ја посрамотил татковината

Кинескиот дигач на тегови, Ју Вингбијвао освои сребрен медал на Олимписките игри во Лондон, но тоа не му беше доволно.

______________________________________________________________________________________________________

Богати Кинези плаќаат да некој ја отслужи затворската казна место нив

Една од погодностите која што го има во комунистичкиот систем во Кина, сега е и привилегијата да им се прогледа низ прсти на богатите граѓани, односно да им се најде соодветна замена, која за одредена сума на пари, ќе ја отслужи затворската казната место богатиот.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1