Изум – Испринтајте разгледница со мирисот на храната која ја јадете (Фото)


 

Генијален изум на студентка од Кина. Новиот уред е компбинација од принтер, фотоапарат и патент за извлекување на мирис.

Идејата е луѓето кои сакаат необична храна и кои патуваат многу да можат на своите пријатели да им испратат разгледница со која ќе им го доловат мирисот на храната.

Студентката Жу Јингксуан демонстрираше како тоа изгледа. Го насочува уредот кон тањирот – фотографира и во истовреме уредот го зема и мирисот и на крајот принта разгледница која мириса токму на храната.

Студентката изумот го направила како дел од работилницата на Сони во која учествувале повеќе студенти.

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1