Tag Archives: hrana

Пукање во ресторан поради остатоци од храна?

Келнерот послужил остатоци, гостинот возвратил со куршуми! Гостин во еден ресторан во Њу Делхи пукал по келнерот, откако според неговите тврдења тој го послужил со остатоци од храна.

______________________________________________________________________________________________________

Девет најштетни адитиви во храната

Некогаш храната на која пишуваше „со вкус на овошје“ или „со вкус на сирење“ содржеше овошје и сирење. А денеска?

______________________________________________________________________________________________________

„Надуван“ крадец украл комбе и доставувал храна

45 годишен Американец Кит Хартфорд украл комбе за достава на храна, и притоа ги доставил сите порачки.

______________________________________________________________________________________________________

Никој не кажува дали јадеме генетски модифицирана храна во Македонија

Агенцијата за храна не одговара дали во земјава има генетски модифицирана храна за луѓе или за животни Инспекторатот за земјоделство тврди дека нема ГМО во семињата и во храната за животни.

______________________________________________________________________________________________________

Научникот кој открил дека ГМО храната е штетна добил инстант отказ

И покрај минималното делување на медиумите во тоа време, во 1998 година познатиот британски биохемичар, Арпад Пусзтаи, по откривањето на шокантните податоци за генетските модифицирани организми (GMOS) кои предизвикуваат оштетување на органите, репродуктивни оштетувања, оштетен имунитет, рак и многу други заболувања, бил веднаш отпуштен од работа, а тимот на истражувачи кои што го помагале и […]

______________________________________________________________________________________________________

Во цела Европа само Македонија нема закон за генетски модифицирана храна – МАПА !!!

Центарот за безбедност на храна го завршило истражувањето во септември 2012 година и ја објави мапата во кои земји има закони за ГМО храна или генетски модифицирана храна.

______________________________________________________________________________________________________

Што да пиете за да не сте надувани по јадење – за подобро варење

Практично секој жител на планетата, има извесни тегоби во работата на дигестивниот тракт. Многу значајна улога во настанувањето на болести во системот за варење, игра течноста која секојдневно ја внесуваме во организмот.

______________________________________________________________________________________________________

Научници тврдат дека органската храна не е поздрава од конвенционалната

Научниците од Универзитетот Стандфорд велат дека со консумирање на органска храна може да ја намалиме изложеноста на пестициди но не и да бидеме поздрави.

______________________________________________________________________________________________________

Како да ги читате декларациите на храната – што производителите не сакаат да го протолкувате

Производителите на храна со закон се обврзани во декларациите да наведат што содржи нивниот производ, но многу од нив вешто ги прикриваат несаканите состојки користејќи шифри или латински имиња кои купувачите не ги разбираат.

______________________________________________________________________________________________________

Кој се работи во кујните на рестораните – имаат ли сертификат за ракување со храна?

Плаќате огромни сметки во рестораните за да добиете убаво зготвена, сервирана храна и некој да ве служи. Свесни ли сте што се случува зад вратите на кујните ( не на сите се разбира)

______________________________________________________________________________________________________

Како изгледа најздравиот оброк на светот?

Што е тоа што треба да го изедеме, за да ги задоволиме сите потреби на организмот, со само еден супероброк?

______________________________________________________________________________________________________

Изум – Испринтајте разгледница со мирисот на храната која ја јадете (Фото)

  Генијален изум на студентка од Кина. Новиот уред е компбинација од принтер, фотоапарат и патент за извлекување на мирис.

______________________________________________________________________________________________________

Не сте знаеле, но секојдневно јадете смртоносна храна!

Секојдневно сме опкружени со секакви видови на храна, колачи, грицки, конзерви… Но дали знаеме што всушност внесуваме во нашиот организам и како тоа делува врз него?  

______________________________________________________________________________________________________

Шпански градоначалник со прекар “Робин Худ” – крадел храна за сиромашните

Градоначалникот на шпански град Marinalede, на кој граѓаните му го дадоа прекарот Робин Худ поради тоа што организирал кражби на храна по продавници и им ја делел на сиромашните, оваа недела пеш ќе тргне на турнеја во Андалузија, за да ги убеди и  другите локални лидери да се спротивстават на владините мерки за штедење.

______________________________________________________________________________________________________

Ниту е вкусно ниту е здраво: Ова се најчудните производи на прехранбрената индустрија

Корисниците од сервисот на Ранкер, ги одбраа десетте најлоши јадења и пиења, но и други производи, поврзани со прехранбрената индустрија, која може да се најде во трговските центри ширум светот.

______________________________________________________________________________________________________

Свежа храна во брод потонат пред 2.000 години!

Риба, вино, масло и жито се пронајдени запечатени во садови во римски брод стар 2.000 години, што дава нов увид во тогашниот римски животен стил.

______________________________________________________________________________________________________

Ако не си изедеш се’ ќе си платиш казна – Правило на ресторан во Саудиска Арабија

Постои ресторан во Саудиска Арабија каде не се фрлаат многу остатоци од храна. А причина за тоа се казните кои гостите треба да ги плаќаат доколку не изедат се’ што нарачале.

______________________________________________________________________________________________________

Сол од солзи, хамбургер во конзерва, леб на стапче, мајчино млеко во лименка – ОВА СЕ СЕ ПРОДАВА!!! (Фото)

Дека светот малку забега веќе е повеќе од јасно – но во желбата за инвоација, да се измисли топла вода во изхраната малку се забегува. По кинезите кој однесоа во вселенета семе од овожје и зеленчук кое потоа мутирано го одгледуваат, сега стигнуваат вести за се побизарни изуми.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1