Tag Archives: izum

Видео: Роботот Памела ќе спасува луѓе на плажа

Истражувачите од Институтот за технологија во Токио го претставиле роботот, кој е направен по моделот на олимписките пливачи, кои во иднина би можеле да спасуваат човечки животи.

______________________________________________________________________________________________________

Кревет отпорен на земјотрес- може да издржи 65 тони

Јапонската компанија „Shinkosanqyo“ го исфрли на пазарот својот нов изум, кревет отпорен на земјотрес, кои може да издржи 65 тони рушевини.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Козметичко чудо – апаратче за депилација на носот

Австралиска компанија осмислила генијален производ за депилација на внатрешноста на носот. Овој изум ќе им го олесни животот на оние кој мака мачат со досадните влакненца во носот.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Хрват направил трактор кој оди на чиста вода

  Иван Јакобовиќ професор и инвоатор од Долна Бебрина успеал да го преправи моторот на тракторот косилка и да го натера наместо бензин да троши чиста вода.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Чекори и произведувај струја!

Совршен изум што човековите чекори ги претвора во електрична енергија, дело на “Pavegen Systems Ltd”.

______________________________________________________________________________________________________

Технологија против скржавите кои седат во кафаните – Фото

Скржавите и оние кои ги носат само кредитните картички  во кафулињата и рестораните нема да имаат избор  за тоа што не им оставаат бакшиш на конобарите и на бармените.

______________________________________________________________________________________________________

Станете дрво по смртта – нов изум ( Фото)

Шпанскиот дизајнер Мартин Азуа својата романтична престава за тоа што значи живот после смрт ја преточил во својот најнов изум. Осмислил урна – еколошка, направена од корка на кокосов орев и целулоза. Во неа се става пепелот од покојникот и се посадува семе кое почнува да расте.

______________________________________________________________________________________________________

Изум – Испринтајте разгледница со мирисот на храната која ја јадете (Фото)

  Генијален изум на студентка од Кина. Новиот уред е компбинација од принтер, фотоапарат и патент за извлекување на мирис.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Збогум за обувките, Швајцарците направија супер чорапи

Во швајцарската „Барефоот“ компанија направија високо издржливи чорапи со зајакнување од  PVC, кои имаат слотови за секој прст на нозете. Чорапи наменети за сите луѓе кои што сакаат да пешачат без обувки.

______________________________________________________________________________________________________

Креирал машина за асфалтирање без затворање на улиците – таква и ни треба

Додека во цел свет, улиците се асфалтираат главно навечер и вон сезона, кај нас во Македонија, случајот е сосема спротивен. Овој процес кај нас обично се изведува во најекстремни временски услови и во време на сообраќаен шпиц.

______________________________________________________________________________________________________

17 годишно девојче направи апликација која открива рак на дојка

Има само 17 години, а и успеа она што на сите светски научници и лекари не им успеа со години. Младата Brittany Wenger, направи апликација насловена ,,Cloud4Cancer Breast Cancer Detection,, апликација која открива рак на дојка.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Нов изум Кошула која спречува потење

Дирекно од вселената доаѓа новиот изум кој е спас за летниве горештини. МИТ (Ministry of Supply) користејќи ја свемирската технологија за контрола на температурата на НАСА и ја создадоа кошулата која ја крстија ,,Аполо,,

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1