17 годишно девојче направи апликација која открива рак на дојка


Има само 17 години, а и успеа она што на сите светски научници и лекари не им успеа со години. Младата Brittany Wenger, направи апликација насловена ,,Cloud4Cancer Breast Cancer Detection,, апликација која открива рак на дојка.

За својот изум ја освои и првата награда на годинешниот ‘Google Science Fair’

Научниците потврдиле дека оваа апликација работи и успешно открива малигни тумори и тоа со 99 насто точност.

Бритни изјавила дека нејзиниот програм има за цел да спаси животи и веќе е подготвен да се применува во болниците.

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1