Видео: Нов изум Кошула која спречува потење


Дирекно од вселената доаѓа новиот изум кој е спас за летниве горештини. МИТ (Ministry of Supply) користејќи ја свемирската технологија за контрола на температурата на НАСА и ја создадоа кошулата која ја крстија ,,Аполо,,

За изработка на кошулата се користат фазно – променливи материјали кој ја упиваат топлината на телото и на тој начин создава чуство на пријатност и го спречува потењето.

Слична технологија се користи и за изработка на оделата на астронаутите. Материјалот има и антибактериски слој, кој пак спречува ширење на непријатни мириси.

Тимот на МИТ прима донации за својот изум, досега имаат собрано 178.000 долари.

Tags: , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1