Tag Archives: vselena

Лансиран „Сојуз“ со тројца астронаути – Видео

Вселенскиот брод „Сојуз“ со руски, американски и канадски астронаут денеска беше лансиран од вселенската станица Бајконур во Казакстан.

______________________________________________________________________________________________________

Убиствените електрони од земјата се насочени кон вселената

Додека сонцето се поместува кон својот максимум во 2013 година како резултат на зголемувањето на вселенското време привремено може да се намалат појасите на зрачење на набиените електрони кои се наоѓаат околу земјата.

______________________________________________________________________________________________________

НЛО го прател скокот на Феликс? -Видео

На снимката на камерата која била стационирана на капсулата на Феликс снимен е објект кој прелетува накај земјата.

______________________________________________________________________________________________________

Жив и здрав ФЕЛИКС на земја – го проби звучниот зид со скок од работ на вселената – Видео/Фото

Австриецот Феликс Баумгартнер влезе во историјата на човештвото откако скокна од работ на вселената.

______________________________________________________________________________________________________

Гледајте во живо – Скок од вселената – од минута во минута (Видео)

ОБНОВЕНО  од минута во минута – ГЛЕДАЈТЕ ВО ЖИВО – ВИДЕОТО ПОДОЛУ ! 19.01 – Уште 10 километри до целта, уште 10 километри до скокот. 19:03 – се појави проблем во визорот на опремата на Феликс. Тој и претходно пријави дека му се магли кога зборува. 18:47 – Капсулата е на висина на која Феликс […]

______________________________________________________________________________________________________

Најдобра фотографија до сега од Белград – снимена од Меѓународната вселенска станица

Еве ја најдобрата фотографија на Белград која до сега не сте имале прилика да ја видите.

______________________________________________________________________________________________________

Вселенски компир – го откриле кинезите успеале да го насадат и србите – Најбогат со Селен во светот

Тајна која Кинезите внимателно ја чуваат. Некои го викаат кинески компир – но попознат е под името вселенски. Овој компир всушност и е од вселената. Имено произведен е од семе кое мутирало за време на вселенскиот лет на кои го однела кинеска свемирска експедиција. Кинезите го нарекле ,,Purple Orchid 3,

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Се подготвил за скок од 27 километри

Невремето го попречи пробниот скок вчера, кој беше дел од подготовката за постигнување на нов рекор од 36,5 километри на австриецот Феликс заедно со тимот на Ред Бул.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Нов изум Кошула која спречува потење

Дирекно од вселената доаѓа новиот изум кој е спас за летниве горештини. МИТ (Ministry of Supply) користејќи ја свемирската технологија за контрола на температурата на НАСА и ја создадоа кошулата која ја крстија ,,Аполо,,

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1