Лансиран „Сојуз“ со тројца астронаути – Видео


nasa1Вселенскиот брод „Сојуз“ со руски, американски и канадски астронаут денеска беше лансиран од вселенската станица Бајконур во Казакстан.

– Бродот „Сојуз“ успешно без грешки испратен е во орбитата, соопшти Руската вселенска агенција Роскомос. Во вселенскиот брод се наоѓаат рускиот астронаут Роман Ромањенко, астронаут на НАСА – Томас Маршберн и астронаут од Канадската вселенска агенција Крис Хадфилд.

nasa

„Сојуз“ би требало да стигне до Меѓународната вселенска станица на 21 декември попладне, а Хадфилд на кого ова му е веќе трето патување во вселената, ќе ја преземе командата над леталото, како прв Канаѓанин на оваа позиција, стои на сајтот на НАСА.

Tags: , , , , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1