Tag Archives: nasa

Лансиран „Сојуз“ со тројца астронаути – Видео

Вселенскиот брод „Сојуз“ со руски, американски и канадски астронаут денеска беше лансиран од вселенската станица Бајконур во Казакстан.

______________________________________________________________________________________________________

Зошто вчера не беше крај на светот? ВИДЕО

NASA веќе има подготвено видео кое е наменето за 22 декември.

______________________________________________________________________________________________________

НАСА: Тајна која не смееме да ви ја соопштиме

Научниците од НАСА овие денови се на големи маки, тие се на прагот на важно откритие за кое се уште не смеат да и даваат информации на јавноста.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Огромна пукнатина на Сонцето – и се шири

Научниците во паника откако откриле голема пукнатина на Сонцето која се зголемува со голема брзина. За 3 дена се зголемила тројно.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: И на Марс врне снег!

На Марс врне снег потврди НАСА, а пренесе магазинот TIME. Сепак овој снег не е како нашиот, него го сочинуваат кристали од јаглерод диоксид.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Како се менуваа температурите во последните 132 години во 26 секунди

Неверојатното видео направено од НАСА го покажува растот на температурата на Земјата од 1880 година до денес во само 26 секунди.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Погледнете ги најновите фотографии на Сатурн и Титан

Леталото на американската вселенска агенција „Касини“ сними нови фотографии на Сатурн и неговиата најголема месечина Титан, покажувајќи ги нивните спектакуларни бои и промени во сезоната.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Тотален дебакл – летало на НАСА не успеа ни да се одлепи од земја

Вселенско летало се сруши во вселенскиот центар Кенеди.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Нова марсовска мистерија – Кјуриосити испрати фото со мистериозна дамка, ни НАСА не знае што е!

Одблесок прашина или пак ефект предизвикан од делови од вселенски брод, засега никој не дава цврст одговор.

______________________________________________________________________________________________________

Видео од слетувањето на Марс

“CURIOSITY” успешно слета на Марс во 7 часот и 31 минута. Слетувањето во живо го следеа милиони луѓе низ целиот свет.

______________________________________________________________________________________________________

“CURIOSITY” слета на Марс – ова се првите фотографии

“CURIOSITY” успешно слета на Марс во 7 часот и 31 минута. Слетувањето во живо го следеа милиони луѓе низ целиот свет. По славењето во НАСА ова се првите фотографии кои Ровер ги испрати од Марс .

______________________________________________________________________________________________________

Марс во живо – Видео

 Во 7 часот и 30 минути следете го во живо слетувањето на Ровер на Марс – повеќе информации за слетувањето  како и слетувањето во живо се пренесува на сајтот на НАСА http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html Слетувањето на Ровер се пренесува во живо и на ustream каде се проценува дека ќе го следат повеќе од 12 милиони луѓе од […]

______________________________________________________________________________________________________

Марс во живо – одете на Марс со НАСА

На официјалната страници на НАСА има известување дека во живо ќе го пренесува слетувањето на Марс. Rover ќе слета на Марс оваа недела, 5 Август, слетувањето може да се следи ТУКА http://www.nasa.gov/home/index.html А ќе се емитува во живо во Њујорк на Time Square

______________________________________________________________________________________________________

НАСА направи капсула за пат на Марс

Американската вселенска агенција НАСА направи уште еден „мал чекор за човештвото“. Ја претстави капсулата „Орион“, малото летало кое ќе биде „превозно средство на астронаутите до Марс по 2030 година.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1