Фото: Огромна пукнатина на Сонцето – и се шири


Научниците во паника откако откриле голема пукнатина на Сонцето која се зголемува со голема брзина. За 3 дена се зголемила тројно.

Пукнатината датира од одамна, но не се проширувала, астрономите на НАСА сега забележале дека за многу кусо време се зголемила до видливи размери и на фотографиите. Долга околу 800 илјади километри и продолжува да расте.

За да биде релевантно истражувањето тимови научници од различни места низ светот со неколку различни видови опрема ја фотографирале пукнатината – од секаде пристигнале исти фотографии.

Share Button

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1