Путин поканет да биде кум за Водици


Здружението Богојавление од Охрид испрати писмо до Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин со кое го кани да биде гостин а воедно и кум на манифестацијата за одбележување на големиот христијански празник Водици 2013 јави Сител.

– Македонија е библиска земја, една од земјите од каде почнало да се шири христијанството и писменоста на словенските народи. Светиот Крст се фрла во водите на Охридското Езеро. Христијаните што ќе стигнат до него се среќници и деца на Бога. Повеќе од дваесет илјади граѓани присуствуваат на одбележувањето на овој христијански празник, стои во писмото испратено до Путин .

Tags: , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1