Tag Archives: ohrid

Голем пожар во стариот дел на Охрид

Големи огнени јазици утрово избија во куќа во стариот дел на Охрид.

______________________________________________________________________________________________________

Хотел ала Дубаи ќе се гради во Охрид (Фото)

„Сахарајан Македонија“ е проектот што индиската компанија „Сахара Индија Паривар“ ќе го реализира во Македонија. Предлогот за инвестицијата е доставен до македонскиот премиер Никола Груевски и вицепремиерот Зоран Ставрески на 20-ти овој месец

______________________________________________________________________________________________________

Путин поканет да биде кум за Водици

Здружението Богојавление од Охрид испрати писмо до Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин со кое го кани да биде гостин а воедно и кум на манифестацијата за одбележување на големиот христијански празник Водици 2013 јави Сител.

______________________________________________________________________________________________________

Пред очите на полицијата охриѓани претепале момче

  На плажата пред хотелот „Макотекс“ во Лагадин, тројца охриѓани крвнички тепале  29 годишно момче од Пештани.

______________________________________________________________________________________________________

БОРО И МИКИ – По 30 години се најдоа на „Охрид фест 2012“

Македонскиот бизнисмен Боро Борозан на „Охрид фест“ си најде стар другар, со кого не се имаа видено 30 години.

______________________________________________________________________________________________________

Сите тајни на Подпеш (Фото)

Охрид нема море, ама се сеќавате „на времето“ Жанко Зш во „Аквариус“ кога тогашните скопски џетсетери му се жалеа дека не било исто како на море, еден ден им купи сол и им тури в езеро- на ви, к`пејте се сега в море, да ве видам!!! Тоа е легендарен штос на познатиот радиоводител, ама сега […]

______________________________________________________________________________________________________

Фото вест – Количка за се!

Некои работи едноставно немаат рок на траење, особено ако се квалитетни, како оваа количка на пример. Некогаш служела за шетање на бебиња, денес за пренос на брашно низ Охрид, и тоа одеднаш по три вреќи од по 50 килограми.

______________________________________________________________________________________________________

Нина му остана на срце на Белов! Фото

Реалното шоу „Операција Триумф“ на тогаш анонимниот неготинчанец Александар Белов му го промени животот. Од непознато момче стана познат пејач низ просторите на цела бивша Југославија.

______________________________________________________________________________________________________

Крис Заферидис – ,,Лош,, грчки новинар ја провоцираше Калиопи!

Многу лош новинар од мојата земја, Грција ја праша за нејзината национална припадност, а таа му дојде поблиску и му одговори- јас сум македонка, но ти еве избери си име! Фантастичен одговор, навистина, искрено вели Крис.

______________________________________________________________________________________________________

Жешка среда со Хелена Роза – Фото

Караоке шоу со Хелена Роза, секоја среда ги „пали“ гостите во охридскиот клуб „Ликвид’. Синоќа таа, во придружба на своето момче Игор Георгиевски пристигна во клубот и направи ,,ршум,,.

______________________________________________________________________________________________________

Охрид фест зад сцената: ЏАФЕР- не ми давај поени, тоа не ми треба!

Дека пеачите, како и другите уметници, се напати, нелогични или несфатливи, сведочи и следниов пример.

______________________________________________________________________________________________________

Алка Вуица откажа учество на Охрид Фест – нејзината менџерка се вљубила!

Најавените хрватски пеачи Дадо Топиќ, Алка Вуица и српскиот пеач Марко Кон нема да пеат вечерва на „Охрид фест 2012′.

______________________________________________________________________________________________________

Охридските туристки, луди по кучето Дедл

Сите го гушкаат, му се насмевнуваа искрено, се  фотографираат со него, и иако е главна атракција, неговиот газда, горд на својот миленик, им го отстапува на сите, и тоа без пари.

______________________________________________________________________________________________________

Ѓомлезе семеен бизнис – Го пече 5 часа, а едно пaрче е само 25 денари

Да одиш во Охрид, а да не пробаш ѓомлезе (џомлезе, ѓомлезец) е исто како да не си бил во Охрид. Ама од некои луѓе, каснатото ти се фаќа „за душа“.

______________________________________________________________________________________________________

Фото вест: Охридско (не)културно лето

Имаат ли овие турбо фолк ѕвезди толку настапи и во Србија и другите екс ЈУ Републики или Македонија е ,,касица прасица,,????

______________________________________________________________________________________________________

ИЗБОР ВО ОХРИД – Кралицата на убавината ќе патува во Австралија

Викендов во Охрид се одржа избот на Кралица на убавината, и во конкуренција од десет девојки триумфираше 22- годишната прилепчанка Сандра Лазеска.

______________________________________________________________________________________________________

Наместо на турско кафе Вучиќ на жолта во Радожда

го минува денот со чашка жолта ракија за опуштање, со добро подготвена риба, со лаф-муабет со своите пријатели и со капење во бистрите езерски води.

______________________________________________________________________________________________________

Во Охрид, на шпагети од сладолед – Фото

Најнова мода, кај љубителите на сладоледот е шпагети од сладолед.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1