Видео од слетувањето на Марс


“CURIOSITY” успешно слета на Марс во 7 часот и 31 минута. Слетувањето во живо го следеа милиони луѓе низ целиот свет.

Сигналот кој потврди дека „Кјуриосити“ слета безбедно на површината на Марс, беше испратен до Земјата од сателитот „Одисеј“, кој кружи во орбитата на „Црвената планета“

 

Tags: , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1