Фото: Се подготвил за скок од 27 километри


Невремето го попречи пробниот скок вчера, кој беше дел од подготовката за постигнување на нов рекор од 36,5 километри на австриецот Феликс заедно со тимот на Ред Бул. Нов обид е закажан за вторник.

Австриецот Феликс Баумгартнер треба со помош на падобран и посебна капсула да се искачи на 27,4 километри над земјината површина и да направи пробен скок. Од оваа висина треба да скокне од капсула кон Росвел, и ако се се одвива според планот треба да постигне брзина од 819 километри на час.

Овој скок е проба и загревање за скокот со кој во август ќе се обиде да го сруши рекордот, и ќе скока од 36,5 километри, кој се уште го држи американскиот војник Џо Китингер кој пред 52 години скокна од висина од 31 000 метри.

Баумгартнер и луѓето од Ред Бул со проектот Стратус се надеваат дека ќе успеат да го пробијат звучниот ѕид што до сега на никого не му успеало.

 За оваа цел проектирано е и посебно одело кое ќе го штити од температура пониска од -70 степени целзиусови.

Tags: , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1