Tag Archives: рекорд

Соборен нов гинисов рекорд: 28 девојки се повозија заедно во само еден „мини морис“

Дури 28 девојки успеаа да се сместат во само еден „мини морис“, со што го соборија досегаѓниот гинисов рекорд.

______________________________________________________________________________________________________

Постигнат нов светски рекорд со глобалната емисија на СО2

Светската емисија на СО2, гас кој се смета како главен виновник за глобалното затоплување, минатата година порасна на нови рекордни 34 милијарди тони, во што Кина и натаму е водечка во неговото производство, соопшти денеска германскиот приватен институт за обновливи извори на енергија IWR.

______________________________________________________________________________________________________

Златната Оливера ќе добие 30.000 евра од Владата

Параолимпијката Оливера Наковска-Бикова која освои златен медал за Македонија и постигна светски рекорд ќе добие 30.000 евра од Владата.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Златната Оливера се врати во Македонија како херој

Оливера Наковска Бикова која освои златен медал на Параолимпијадата во Лондон пристигна во Македонија. Пречекана како вистински херој од голем број граѓани на аеродромот “Александар Велики“ во Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Пронајден најголемиот питон кој во себе носел 87 јајца

Во Југоисточна Америка, Флорида, бил пронајден најголемиот питон досега.

______________________________________________________________________________________________________

Оливера заслужува државен пречек – петиција

Го освои златото, постигна светски рекорд. Оливера Наковска Бикова не направи сите горди!!!! „Возбудата не може да се сокрие. Секако пресреќна сум, за себе и за Македонија. По првите одлични серии потоа успеав да останам концентрирана до крај што неизбежно ме однесе до златниот медал“ – вели Оливера, пренесува спортски вести.

______________________________________________________________________________________________________

БРАВО – Злато и светски рекорд за Македонската стрелачка Оливера

  Светски рекорд во стрелање со воздушен пиштол на Македонската стрелачка Оливера Наковска Бикова, поставен денеска на Параолимписките игри во Лондон.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Неверојатна глетка – 138 падобранци скокнаа заедно и соборија светски рекорд

На небото над американската држава Илинојс забележан е нов светски рекорд. 138 падобранци од целиот свет скокнаа од авион за да го соборат рекордот во групен слободен скок.

______________________________________________________________________________________________________

Ефремов со нов личен рекорд на Олимпијада

Македонскиот атлеткси претставник на ЛОИ, Кристијан Ефремов, во Лондон успеа да го истрча својот најдобар резултат во кариерата на трката на 400 метри.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Се подготвил за скок од 27 километри

Невремето го попречи пробниот скок вчера, кој беше дел од подготовката за постигнување на нов рекор од 36,5 километри на австриецот Феликс заедно со тимот на Ред Бул.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1