Пронајден најголемиот питон кој во себе носел 87 јајца


Во Југоисточна Америка, Флорида, бил пронајден најголемиот питон досега.

Должината на овој Бурмески питон достигнала 5.4 метри, должина која му го гарантира првото место на ова животно помеѓу редовите од неговиот вид.

Откако била направена некроскопија, по извршената еутаназаија на оваа змија, било откриено дека таа во себе носела 87 јајца.

Tags: , , , , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1