Земјотрес од 7.1 ја стресе Колумбија


Силен земјотрес од 7.1 степни по Рихтер ја стресе југозападна Колумбија околу 11.30 часот по локално време, на длабочина од 167 километри, со епицентар во близина на Ла Вега.

Според надлежните не се регистрирани човечки жртви но има материјална штета во местото Тимбкви . потресот бил почуствуван и во Еквадор.

7.1 mb – COLOMBIA

Preliminary Earthquake Report
Magnitude 7.1 mb
Date-Time
  • 30 Sep 2012 16:31:34 UTC
  • 30 Sep 2012 11:31:34 near epicenter
  • 30 Sep 2012 16:31:34 standard time in your timezone
Location 1.969N 76.315W
Depth 150 km
Distances
  • 62 km (39 miles) SSE (149 degrees) of Popayan, Colombia
  • 89 km (55 miles) WNW (296 degrees) of Florencia, Colombia
  • 137 km (85 miles) NE (51 degrees) of Pasto, Colombia
  • 345 km (214 miles) NE (45 degrees) of QUITO, Ecuador
Location Uncertainty Horizontal: 3.0 km; Vertical 6.9 km
Parameters Nph = 717; Dmin = 885.8 km; Rmss = 0.89 seconds; Gp = 57°
M-type = mb; Version = A
Event ID us 2012gdap
Share Button

Tags: ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1