7.4 степени земјотрес во Ел Салвадор – тревога за цунами во 7 држави


 

Земјотрес со магнитуда-7.4 го погоди брегот на Ел Салвадор. Издадена е и тревога за цунами.

сеуште нема информации за штети или повредени. Епицентарот бил 138 километри  југо-југозападно од Сан Мигел.

Цунами предупредување е во сила за Коста Рика, Никарагва, Ел Салвадор, Хондурас, Гватемала, Панама и Мексико.

Earthquake Details

  • This event has been reviewed by a seismologist.
Magnitude 7.4
Date-Time
Location 12.279°N, 88.530°W
Depth 52.9 km (32.9 miles)
Region OFFSHORE EL SALVADOR
Distances 111 km (68 miles) S of Puerto El Triunfo, El Salvador
118 km (73 miles) S of Usulutan, El Salvador
123 km (76 miles) S of San Rafael Oriente, El Salvador
133 km (82 miles) S of Santiago de Maria, El Salvador
Location Uncertainty horizontal +/- 16.5 km (10.3 miles); depth +/- 8.8 km (5.5 miles)
Parameters NST=362, Nph=362, Dmin=130.2 km, Rmss=1.02 sec, Gp=115°,
M-type=regional moment magnitude (Mw), Version=8
Source
  • Magnitude: USGS NEIC (WDCS-D)
    Location: USGS NEIC (WDCS-D)
Event ID usc000c7yw
Share Button

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1