Празникот Св Богородица ќе се одбележи на Матка и во Ново Лисиче


 

Матка и оваа година ќе го одбележи празникот св. Богородица со вечерна богослужба и полноќно бдеење. На 28 август, во манастирот ќе се одржи света божествена литургија, со која ќе чиноначалствува поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан.

Голем концерт во Ново Лисиче по повод празникот св. Богородица со почеток во 20 часот – ќе настапат Миле Кузмановски, Дарко Илиевски, Александар Белов, Роберт Билбилов Александар Тарабунов и други.

Пред концертот ќе се одржи турнир во фудбал.

Поставена е и бина веднаш спроти големата фонтана на Тоше Проески на улицата која го носи неговото име.

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1