Tag Archives: koncert

Наше, а светско – Саксофонистот Нинослав Димов со впечатлива програма

 Млад, афирмиран саксофонистот Нинослав Димов, со впечатливиот избор на автори кои ги изведува, постојано покажува дека и во Македонија имаме музичари кои рамо до рамо можат да се носат со светските саксофонисти и да му дадат душа на на овој инструмент. Тој заедно со пијанистката Маја Поповиќ, во вторник во Салонот 19:19 во 20 часот, […]

______________________________________________________________________________________________________

Ново Лисиче го кани светот – цел ден журка

22-ри септември (сабота) во новиот парк со авион „Аеродром“ се организира голем, целодневен хепенинг! „Ново Лисиче го кани светот“ се случува по трет пат и е отворен за сите генерации.

______________________________________________________________________________________________________

Есма со сонце, Владо во бел костум, Адела со американски гакички

На вчерашниот концерт по повод независноста на Македонија во арената Филип 2 продефилираа 21 пеач во склоп на концертот организиран од браќата Тавитјан.

______________________________________________________________________________________________________

Многу звучни имиња – преубави песни – некои завиваа, други одлични – концертот за прослава на независноста на Македонија

Над 60 илјади граѓани ја исполнија арената Филип 2 и беа дел од концертот по повод прославата на независноста на Македонија. Концертот насловен „Македонското срце чука во 7/8“, во организација на браќата Тавитјан, донесе многу звучни балкански имиња кои пееа на македонски јазик.

______________________________________________________________________________________________________

Празникот Св Богородица ќе се одбележи на Матка и во Ново Лисиче

  Матка и оваа година ќе го одбележи празникот св. Богородица со вечерна богослужба и полноќно бдеење. На 28 август, во манастирот ќе се одржи света божествена литургија, со која ќе чиноначалствува поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Лени не се секирај што не идеш во Скопје – топ си поминавме со Цеца и Брена

    По откажувањето на концертот на Лени Кравиц во Скопје оваа фотографија се појави на фејсбук. На пост дека Кравиц жали што нема да одржи концерт во Скопје  нашинец во коментар вели 🙂

______________________________________________________________________________________________________

Цеца со фалс фустан во Струмица? – висат конци на сите страни – Фото

Познатата српска турбофолкерка Цеца е позната по скапите и екстравагантни фустани кои ги носи на своите концерти. Не добивме информација во чија креација настапи во Струмица, но чија и да е – или набрзина ја шиела или се работи за пришиен фустан. 🙂 🙂 🙂

______________________________________________________________________________________________________

Тарабунов избегна смрт – возачот задремал на волан – запали свеќа во црква

Познатиот пеач Александар Тарабунов – Тара за влакно избегнал смрт откако враќајќи се од концерт во Ресен, возачот задремал на волан.

______________________________________________________________________________________________________

РАМБО АМАДЕУС СО МАГАРЕ ТРГНА ВО БИТОЛА

Една седмица пред големиот музички настан, на 18-ти август сабота, од 12 до 15 часот пред Веро на Широк сокак во Битола ќе има акција во која сите оние кои ќе купат две влезници ќе добијат уште една гратис. Битолчани тој ден три часа ќе можат да уживаат со музиката на најавените гости.

______________________________________________________________________________________________________

Пиво Фест: Џеј се тетеравеше на сцена, колнеше камермани и завиваше

  Настапот на Џеј Рамадановски на пиво фест во Прилеп предизвика многу негативни коментари на социјалните мрежи. Според оние кои биле дел од публиката настапот на Џеј бил ,,жива брука,,.

______________________________________________________________________________________________________

Религија, емоции, терор и повик за мир – Мадона во Париз

  „Слободата е она што не прави човечни “ – Порака од кралицата на попот на вчерашниот концерт во Париз, Франција.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Пијани, шлогирани, се тркалаат по земја – Пиво Фест во Прилеп

Оваа фотографија кружи на социјалната мрежа фејсбук. На неа млади посетители на Пиво фест буквално се исполегнати по земја, алкохолизирани, не знаат за себе.

______________________________________________________________________________________________________

New York Times го испофали Симон Трпчевски

  По настапот во Ливерпул и трите концерта во САД, двата тиражни весника не ги штедеа пофалните зборови за македонскиот пијанист со светско реноме Симон Трпчески.

______________________________________________________________________________________________________

Го запроси дечкото на концерт на Мадона и доби совет од неа -Видео

Мадона и помогна на една девојка да го направи запросувањето незаборавно. Освен што во оваа приказна е необично што девојката го запроси дечкото – наместо обратно, интересно е што тоа го направи со помош на Мадона и нејзиниот микрофон пред илјадници луѓе.

______________________________________________________________________________________________________

Бреговиќ заглавил со часови на автопатот Ниш – Скопје – 20 км колона

Компетен застој на автопатот Ниш Скопје во правецот накај Македонија. Според информациите колоната возила била 20 километри а за премин на наплатната рампа се чекало по неколку часа. Огромна колона нервозни возачи поголемиот број турски државјани кој патувале на одмор во Турција.

______________________________________________________________________________________________________

Duran Duran го ставаат Скопје на светска мапа – Драган.Б.Костиќ

  Автор  Disko Selektor – Dragan B.Kostic / Колку да ни биде јасно кој доаѓа во Скопје без наводите за “некогашна тинејџерска сензација”, и дека денешнава публика “не ги знае многу”.Ако не знаеш колку се 2+2 виновни се родителите и наставниците, ама и ти затоа што мислиш дека компјутерот ке ти реши се.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1